Miasto dobrze skrojone
Czy Tarnów jest miastem mody? Co za pytanie?! Oczywiście! BWA Tarnów przyłożyło do tego rękę, prezentując wystawę, której tematem i punktem wyjścia jest moda i ubranie. Grupa artystów i artystek, a także projektantów i projektantek mody z Polski, Austrii i USA stworzyła dzieła sztuki inspirowane opowieściami, które gromadzą się wokół ubrań i mody. Wśród dzieł sztuki dawnej pojawiły się m.in.: dziewiętnastowieczna suknia twórcy haute-couture Charles’a Worth’a i wykonany w Rzymie portret Heleny Sanguszkówny autorstwa Antoine’a Bourlarda (Mons) z 1868 roku. Na wystawie znalazły się także dzieła ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej i z prywatnej kolekcji kostiumografki Hanki Podrazy.
Ubranie jest prawdopodobniej pierwszym, lub jednym z pierwszych, artefaktów stworzonych przez kulturę, jest także artefaktem najbardziej podatnym na cywilizacyjne zmiany. Zmienia się częściej niż architektura i design. Ubranie jest papierkiem lakmusowym kulturowych przemian. Swój ślad odciska na nim polityka, sztuka, władza czy religia. Ubranie odzwierciedla także osobowość i intymność noszącego, jego strachy, obsesje, radości czy kłamstwa. Komunikuje funkcje, które pełnimy i miejsce, które zajmujemy lub chcemy zajmować w społeczeństwie. Ubranie i moda może być zatem punktem wyjścia do zbadania i opisania historii miasta oraz jego społeczności. WYKRÓJ. MIASTO. TARNÓW używając ubrań, opowie o mieście – jego kulturze, historii, pamięci i zapomnieniu, demonach, bohaterach i bohaterkach. Wystawa dotyczyć będzie konkretnego miejsca – Tarnowa. Stanie się on jednak miastem uniwersalnym, „everymiastem”. Miastem, którego mieszkańcy i kultura odzwierciedlają losy i dzieje Polaków, Europejczyków, ludzi.
WYKRÓJ. MIASTO. TARNÓW
19.06. - 28.08.2016
Niedziela 28.08, g. 15:00 – oprowadzanie kuratorskie i finisaż wystawy
Artyści, m.in.: Bownik, Przemysław Branas, Magdalena Burdzyńska, Mario Kiesenhofer/Wiedeń, Elizabeth Szancer/Nowy Jork, Barbara Kinga Majewska, Krzysztof Maniak, Au Matt, Janusz Noniewicz i studenci Katedry Mody ASP w Warszawie, Marzena Nowak, Agata Endo Nowicka, W P Onak/OCR-Creations, Anna Pawłowska, Dominika Raczkowska, Hanna Rydlewska, Jadwiga Sawicka, Kacper Szalecki, Alina Szapocznikow, Kazimiera Szczuka, Wendy&Jim (Hermann Fankhauser i Helga Ruthner)/Wiedeń, Jadwiga i Maria Wolskie/Archiwum Fundacji Kultura na Dworze, Charles Worth/Paryż, Antoine Bourlard/Rzym
Kurator: Marcin Różyc
.
.