Fot. Tomasz Sikora, Dysharmonia
10-10-2017

TWARZOWA KOLEKCJA

To wystawa niesamowitych portretów, o charakterze przekrojowym, prezentująca trzy projekty wybitnego fotografa Tomka Sikory: „Nie do wiary, do pary”, „Tribute to Colours” oraz „Dysharmonia”.

„Dysharmonia”

Przenikliwość artysty: Tomek dostrzega asymetrie twarzy i intuicyjnie wiąże ją z ekspresją emocji. Jak zwykle bliski Człowiekowi, postanawia nam ową asymetrię plastycznie unaocznić, a tym samym pomóc w dokonaniu jej odkrycia. I wywołać zaciekawienie: dwoistość twarzy – dlaczego, po co? Cóż to za przejaw naszej natury? I czy rzeczywiście ma jakiś związek z emocjami? Poszukiwanie wyjaśnień w literaturze naukowej nie przyniesie jasnych i zadowalających odpowiedzi na te pytania. Wskaże jednak tropy dotyczące odmiennego znaczenia prawej i lewej strony ciała – tropy, które zwiększą tylko stopień zdumienia i zaintrygowania tajnikami ludzkiej fizyczności. Wiemy się, że sterujący ciałem mózg ma dwie półkule, a te pełnią różne funkcje. Z nieznanych nam powodów półkula prawa zarządza lewą stroną ciała, zaś półkula lewa stroną prawą. Ta czynnościowa asymetria ( lateralizacja półkul i ich powiązań z ciałem) sprawia, że lewe i prawe pole widzenia w tym samym oku dostrzega różne elementy sytuacji, a te wzbudzają odmienne reakcje emocjonalne. Lewa część twarzy uchodzi za silniej aktywizowaną przez emocje. Ale to tylko część prawdy, bo emocje wzbudzane są one nie tylko w prawej, ale i w lewej półkuli. Obie strony twarzy mają więc związek z emocjami, ale emocje prawej i lewej półkuli to nie te same emocje. Te pierwsze są ewolucyjnie bardziej pierwotne, natomiast te drugie … Musimy jednak odłożyć wykład w tej sprawie na inną okazję. Twarz to nie tylko wizytówka osoby, jej szczególny znak i podstawa rozpoznania przez innych ludzi. To także generator komunikatów emocjonalnych, których znacząca część ma postać miniekspresji: niemal niedostrzegalnych mini-ruchów mięśni, odzwierciedlających emocje powstające w mózgu. Te subtelne sygnały odbieramy na ogół bezwiednie, a często odczuwając jakieś wrażenie nie wiemy skąd się ono wzięło. Tomek, wnikliwy Artysta-Obserwator dostrzega więcej niż inni. Zauważył, że dwie strony twarzy różnią się nie tylko fizycznie. Że dostarczają też w kontakcie z inną osobą odmiennych wrażeń. I – jak zwykle – zadał sobie (i nam!) ważne pytanie: dlaczego my ludzie tacy właśnie jesteśmy?

Maria Jarymowicz

Zawsze nurtował mnie fakt, że twarze większości ludzi, którym miałem okazję się przyjrzeć były wyraźnie asymetryczne. Rozmawiając z kimś odnosiłem czasem wrażenie, że nie rozmawiam z jedną osobą. Zwłaszcza gdy czyjś wyraz twarzy pod wpływem emocji ulegał zmianom. Bywały one tak plastyczne, że twarz z chwili na chwilę przybierała nową formę.

Tomek Sikora

Fot. Tomasz Sikora, Tribute to colours
Fot. Tomasz Sikora, Dysharmonia

„Tribute to Colours”

Kolory to najpiękniejszy wynalazek stwórcy tego świata. Różnorodność barw przyrody i ludzi daje nam poczucie przebywania w raju. Przejęty rosnącą ksenofobią i strachem przed innymi kulturami z jednej strony i zachwycony niezwykle jaskrawą i graficzną kolekcją ubrań inspirowanych Afryką autorstwa Chi-Chi Ude z drugiej strony, zebrałem grupę ludzi, z którą stworzyliśmy tę książeczkę dedykowaną potędze koloru. Towarzyszył mi na planie aparat fotograficzny - najnowsze dziecko FUJIFILM X-T2. Ten zgrabny, szybki, uzbrojony w uchylny ekran aparat sprawdził się we wszystkich warunkach. Wysoka czułość matrycy pozwoliła mi na zarejestrowanie sytuacji w naturalnym, często bardzo skromnym świetle. Powstały piękne, plastyczne i kolorowe obrazy które dedykuję wszystkim, i tym otwartym na świat i tym, którzy się go boją, bo go jeszcze nie znają. Nie bójmy się różnorodności. A wszystkim współtwórcom dziękuję z całego serca.

Tomek Sikora

„Nie do wiary, do pary”

Badania wykazują, że nie tylko twarz naturalna, ale i jej fotografia emituje liczne sygnały emocji. Duża ich część to mikroekspresje: sygnały niewidoczne dla oka, ale nieświadomie odbierane przez otoczenie. Dowodem na ich obecność są reakcje uczestników badań. Twarz jest kluczem do wymiany uczuć, bo to właśnie twarz jest najważniejszym źródłem emocjonalnej ekspresji – dzięki złożonym i skomplikowanym konfiguracjom mimiki. W jej zapisie fotograficznym udaje się uchwycić rzeczywiste, subtelne emocje! Co niosą twarze prezentowane przez Tomka w tak szczególny sposób? Co odbieramy, gdy połączone zostały bezpośrednio dwie połówki twarzy osób sobie bliskich? Co odbieramy z ekspresji, gdzie widoczna jest nie cała twarz, lecz tylko jedna jej połowa, skoro wiadomo, że połówki ludzkiej twarzy nie są ani anatomicznie, ani fizjologicznie symetryczne? Oto ekscytujące i intrygujące pytania o niezwykłe, tajemnicze doświadczenie, jakie staje się dziś naszym udziałem dzięki fotogramom Tomka.

Profesor psychologii Maria Jarymowicz

„Twarzowa kolekcja” – wystawa fotografii Tomka Sikory
BLUE CITY, POZIOM 0
Ekspozycja prezentowana będzie do 22 października 2017 r.
Organizator wystawy: Ney Gallery&Prints

 

.

TWARZOWA KOLEKCJA

Fot. Tomasz Sikora, Nie do wiary, nie do pary

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR