Poszerzamy horyzonty
Światowe kino nieustannie stara się zaskakiwać. Twórcy używają nowej techniki, odbiór obrazów z roku na rok jest lepszy. Szukając doznań kulturalnych, wybierzcie się do tegorocznego Europejskiego Miasta Kultury- Wrocławia. Rusza tam kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Organizatorzy chwalą się 393 filmami (w tym 221 pełnometrażowymi, wśród których 94 to polskie premiery), z ponad 50 krajów. Seanse odbywają się w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku, zaś wydarzenia specjalne w otwartym niedawno Narodowym Forum Muzyki. W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, natomiast w Panoramie, oraz sekcji Ale kino+ dzieła doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina.
Wszyscy rządni nowatorskich filmów fabularnych, powinni z uwagą śledzić Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, gdzie pokazanych zostanie 10 autorskich, niekonwencjonalnych, poszukujących nowych form wyrazu filmów. Wśród nich znalazły się m.in. premiery polskich produkcji. Jednym z dzieł ubiegających się o Grand Prix będą Wszystkie nieprzespane noce Michała Marczaka - pulsujący miejskim rytmem portret młodych imprezowiczów nagrodzony już za reżyserię na festiwalu Sundance (premiera europejska). W konkursie bierze też udział Ederly - aktorska fabuła mistrza animacji Piotra Dumały o tajemniczym miasteczku istniejącym na krawędzi jawy i snu (premiera światowa).
Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W tym roku znalazły się tu filmy pokazujące, jak sztuka zazębia się z życiem, a współcześni artyści zamieniają w działania artystyczne wydarzenia z własnej codzienności. W sekcji znalazły się liczne portrety wybitnych, nierzadko kontrowersyjnych twórców, m.in.: Mr Gaga Tomera Heymanna o jednym z najbardziej innowacyjnych współczesnych choreografów Ohadzie Naharinie z Izraela.
Dzięki programowi Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 podczas tegorocznego festiwalu będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie artystyczne czyli dwa premierowe pokazy filmowo-operowego widowiska River of Fundament w Narodowym Forum Muzyki. To najnowsze, przygotowywane przez kilka lat, dzieło amerykańskiego artysty Matthew Barneya (twórcy głośnego cyklu Cremaster) - nazywanego współczesnym mitotwórcą i "amerykańskim Wagnerem" autora brawurowych performance'ów, instalacji i filmów, oraz kompozytora Jonathana Beplera. Inspiracją tego monumentalnego (6 godzin, 2 antrakty) widowiska była powieść Normana Mailera Starożytne wieczory, opisująca podróż człowieka od śmierci ku ponownemu narodzeniu w oparciu o egipską mitologię.
Tegoroczna sekcja Trzecie Oko dedykowana twórczości współczesnych artystów wizualnych zaprezentuje dwa przeglądy. Jeden poświęcony Annie Biller-kalifornijskiej artystce, której erotyczno-feministyczna twórczość pastiszuje filmy soft-porno lat 70., korzystając w spektakularny sposób z mody i scenografii vintage. Drugi, zatytułowany Posthumanizm, pokazujący filmy o relacjach ludzi ze zwierzętami i fantazjach o przemianie w zwierzę, w programie m.in. dokumentalny Koniem byćJérôme'a Clément-Wilza o człowieku-kucyku i zjawisku Pony Play.
W Roku Williama Szekspira nie może zabraknąć filmów inspirowanych twórczością genialnego dramaturga. W przeglądzie Shakespeare Lives in Film znajdą się zarówno eksperymentalne filmy Dereka Jarmana Anielskie rozmowy i Burza, nakręcona w Wielkiej Brytanii autorska Tragedia Makbeta w reżyserii Romana Polańskiego, jak i klasyczna adaptacja komedii Wiele hałasu o nic Kennetha Branagha z Emmą Thompson, Kate Beckinsale i Denzelem Washingtonem. Natomiast w galerii SiC! BWA Wrocław będzie można oglądać wystawę Myszy i ludzie Alicji Patanowskiej. To wypowiedź na temat współczesnego chaosu konsumpcji, do jej stworzenia artystka wykorzystuje odpady produkcyjne powstałe na skutek działalności człowieka. Odwołuje się do tradycji holenderskich, wanitatywnych martwych natur, w warstwie symbolicznej krytykujących ludzką naturę, a także do filmu Lucyfer Gusta Van den Berghe ( zwycięzca 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty) czerpiącego z podobnych motywów. Wystawa potrwa od 17 czerwca do 31 lipca, jej kuratorką jest Joanna Kobyłt.
16 Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu
21-31lipca 2016r
Poszerzamy horyzonty