Dzika (Wild), rez. Nicolette Krebitz
20-07-2016

Poszerzamy horyzonty

Światowe kino nieustannie stara się zaskakiwać. Twórcy używają nowej techniki, odbiór obrazów z roku na rok jest lepszy. Szukając doznań kulturalnych, wybierzcie się do tegorocznego Europejskiego Miasta Kultury- Wrocławia. Rusza tam kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Organizatorzy chwalą się 393 filmami (w tym 221 pełnometrażowymi, wśród których 94 to polskie premiery), z ponad 50 krajów. Seanse odbywają się w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku, zaś wydarzenia specjalne w otwartym niedawno Narodowym Forum Muzyki. W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, natomiast w Panoramie, oraz sekcji Ale kino+ dzieła doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina.

Wszyscy rządni nowatorskich filmów fabularnych, powinni z uwagą śledzić Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, gdzie pokazanych zostanie 10 autorskich, niekonwencjonalnych, poszukujących nowych form wyrazu filmów. Wśród nich znalazły się m.in. premiery polskich produkcji. Jednym z dzieł ubiegających się o Grand Prix będą Wszystkie nieprzespane noce Michała Marczaka - pulsujący miejskim rytmem portret młodych imprezowiczów nagrodzony już za reżyserię na festiwalu Sundance (premiera europejska). W konkursie bierze też udział Ederly - aktorska fabuła mistrza animacji Piotra Dumały o tajemniczym miasteczku istniejącym na krawędzi jawy i snu (premiera światowa).

Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W tym roku znalazły się tu filmy pokazujące, jak sztuka zazębia się z życiem, a współcześni artyści zamieniają w działania artystyczne wydarzenia z własnej codzienności. W sekcji znalazły się liczne portrety wybitnych, nierzadko kontrowersyjnych twórców, m.in.: Mr Gaga Tomera Heymanna o jednym z najbardziej innowacyjnych współczesnych choreografów Ohadzie Naharinie z Izraela.

Anielskie rozmowy (The Angelic Conversation), rez. Derek Jarman
Burza (The Tempest), rez. Derek Jarman

Dzięki programowi Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 podczas tegorocznego festiwalu będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie artystyczne czyli dwa premierowe pokazy filmowo-operowego widowiska River of Fundament w Narodowym Forum Muzyki. To najnowsze, przygotowywane przez kilka lat, dzieło amerykańskiego artysty Matthew Barneya (twórcy głośnego cyklu Cremaster) - nazywanego współczesnym mitotwórcą i "amerykańskim Wagnerem" autora brawurowych performance'ów, instalacji i filmów, oraz kompozytora Jonathana Beplera. Inspiracją tego monumentalnego (6 godzin, 2 antrakty) widowiska była powieść Normana Mailera Starożytne wieczory, opisująca podróż człowieka od śmierci ku ponownemu narodzeniu w oparciu o egipską mitologię. 

Tegoroczna sekcja Trzecie Oko dedykowana twórczości współczesnych artystów wizualnych zaprezentuje dwa przeglądy. Jeden poświęcony Annie Biller-kalifornijskiej artystce, której erotyczno-feministyczna twórczość pastiszuje filmy soft-porno lat 70., korzystając w spektakularny sposób z mody i scenografii vintage. Drugi, zatytułowany Posthumanizm, pokazujący filmy o relacjach ludzi ze zwierzętami i fantazjach o przemianie w zwierzę, w programie m.in. dokumentalny Koniem byćJérôme'a Clément-Wilza o człowieku-kucyku i zjawisku Pony Play.

W Roku Williama Szekspira nie może zabraknąć filmów inspirowanych twórczością genialnego dramaturga. W przeglądzie Shakespeare Lives in Film znajdą się zarówno eksperymentalne filmy Dereka Jarmana Anielskie rozmowy i Burza, nakręcona w Wielkiej Brytanii autorska Tragedia Makbeta w reżyserii Romana Polańskiego, jak i klasyczna adaptacja komedii Wiele hałasu o nic Kennetha Branagha z Emmą Thompson, Kate Beckinsale i Denzelem Washingtonem. Natomiast w galerii SiC! BWA Wrocław będzie można oglądać wystawę Myszy i ludzie Alicji Patanowskiej. To wypowiedź na temat współczesnego chaosu konsumpcji, do jej stworzenia artystka wykorzystuje odpady produkcyjne powstałe na skutek działalności człowieka. Odwołuje się do tradycji holenderskich, wanitatywnych martwych natur, w warstwie symbolicznej krytykujących ludzką naturę, a także do filmu Lucyfer Gusta Van den Berghe ( zwycięzca 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty) czerpiącego z podobnych motywów. Wystawa potrwa od 17 czerwca do 31 lipca, jej kuratorką jest Joanna Kobyłt.

16 Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

21-31lipca 2016r

Poszerzamy horyzonty

  • Zagubiona autostrada (Lost Highway), reż D.Lynch
  • Wszystkie nieprzespane noce, rez. Michal Marczak
  • Julieta, reż. Pedro Almodóvar

zobacz inne

  • ZDJĘCIE NA TALERZU. KONKURS

  • NAUKA ZBLIŻEŃ

  • NATIONAL AWARDS - LAUREACI

  • 50 WPŁYWOWYCH KOBIET SUKCESU