Fotografie podróżnicze opanowały miasto
Fotofestiwal powstał piętnaście lat temu z inicjatywy studentów i wykładowców socjologii, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Tworzy przestrzeń do prezentacji różnych form fotografii. Każdy znajdzie coś dla siebie, wiele ciekawych wystaw, wątków, a w programie również warsztaty fotograficzne, spotkania autorskie, fotospacery i wiele innych atrakcji.
Temat główny jubileuszowej edycji „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze” został potraktowany bardzo szeroko - od reinterpretacji fotografii podróżniczej z przełomu wieków, przez zapis osobistych wypraw fotografów, reportaże dokumentujące wielkie migracje ludzi, po szablonową fotografię pocztówkową i projekty konceptualne przetwarzające kadry z Internetu.
Jedną z głównych wystaw Fotofestiwalu jest „Road Trips”, której kuratorką jest Alison Nordström, dyrektor artystyczna festiwalu. Prezentuje ona prace jedenastu twórców, którzy podczas swoich wypraw podjęli próbę zgłębienia odrębnych kultur i badali, jaką rolę w tym procesie odgrywa fotografia.
Drugą grupową wystawą Fotofestiwalu jest „Displaced”. To komentarz artystów z całego świata do sytuacji uchodźców i - tak aktualnego obecnie - zjawiska przymusowej migracji. Wśród prezentowanych projektów będzie można obejrzeć prace m.in. Magnusa Wennmana. W swoim, nagrodzonym na World Press Photo, projekcie „Tam, gdzie śpią dzieci” zwrócił on uwagę na najmłodszych uchodźców. Fotografiom towarzyszyć będą konceptualne projekty Lorie Novak czy Seby Kurtisa, a także projekty Dario Mitidieriego i Michelle Frankfurter.
Kolejnym ważnym elementem fotofestiwalu będzie Atlas Sztuki i wystawa Roberta Rauschenberga, nazywanego często pierwszym artystą postmodernistycznym, którego prace i innowacyjny sposób tworzenia miały wpływ na światową historię sztuki. Artysta fotografie ze swoich podróży po całym świecie wykorzystywał jako element wielkich kolaży i fotograwiur. Jest to pierwsza wystawa tak wielu prac Rauschenberga w polskiej instytucji.
W historyczną podróż zabierze nas wystawa "Obywatel Świata" Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli znanej na całym świecie agencji fotograficznej Magnum Photos. Urodzony w Warszawie Chim, z aparatem zjechał kawał świata i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Będąc samemu emigrantem, który stracił rodzinę w obozach zagłady, ze szczególną wrażliwością dokumentował losy dzieci uchodźców w zniszczonej wojną Europie na poruszających, czarno-białych zdjęciach, które należą do jego najbardziej znanych i najpopularniejszych prac. Obok tych zdjęć w Łodzi będzie można zobaczyć też takie perełki jak kolorowe zdjęcia Seymoura, na których uwiecznił Ingrid Bergman czy Audrey Hepburn. Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmu "The mexican suitcase" i spotkanie z reżyserką tego dokumentu o odnalezionych po latach negatywach Chima, Capy i Taro.
Wśród kilkunastu wystaw, jak co roku, pojawią się projekty 10 finalistów Grand Prix Fotofestiwal 2016 oraz ekspozycja laureatów Leica Oskar Barnack Award, przygotowana w partnerstwie z 6x7 Leica Gallery Warszawa. Uruchomiona po raz drugi sekcja DISCOVERY w tym roku odkryje dla polskiej publiczności twórczość Adél Koleszár, Węgierki fotografującej niebezpieczne przedmieścia Mexico City. Nowością będzie program filmowy przygotowany z PGNiG Transatlantyk Festival. W nim najnowsze i najciekawsze filmy związane z fotografią - przegląd filmów Trishy Ziff, reżyserki "The Mexican Suitcase" i "The Man who saw to much" oraz "Field Niggas", film eksperymentalny nakręcony przez fotografa, Khalika Allaha. Odbędzie się także polska premiera nowej produkcji HBO "Mapplethorpe: Look at the Pictures", która prezentuje sylwetkę jednego z najbardziej odważnych, kontrowersyjnych twórców amerykańskich. Projekcjom towarzyszyć będą dyskusje ze specjalistami i spotkania autorskie.
Na Fotofestiwalu, organizowanym w partnerstwie z Miastem Łódź i Łódzkim Centrum Wydarzeń, w cały mieście nie zabraknie wystaw w sekcji OFFROAD - to ponad dwadzieścia ekspozycji w lokalnych galeriach. Odbędzie się również jeden z największych w Europie przeglądów portfolio pod okiem specjalistów z całego świata. Fotografia wyjdzie także w przestrzeń miejską za sprawą projektu „Flâneur: nowe miejskie narracje” i efektu rezydencji Cristiny De Middel, Dimy Gavrysha i Alexandra Gronskiego w Łodzi. Dzięki ich artystycznej eksploracji miasta, Łódź stała się bohaterem fotografii podróżniczej.
Dodatkowo w programie festiwalu zaplanowano dużą sekcję poświęconą książkom fotograficznym. "Paris Photo - Aperture Foundation PhotoBook Awards” to wystawa książek biorących udział w najbardziej prestiżowym na świecie konkursie publikacji fotograficznych. Podczas Fotofestiwalu zostanie także rozstrzygnięty konkurs Fotograficzna Publikacja Roku 2016.
Fotofestiwal to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie kulturalne. Spotkajmy się w Łodzi, porozmawiajmy się o fotografii, sztuce i nie tylko.
15. Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi,
9-19 czerwca 2016,
Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, OFF Piotrkowska oraz galerie łódzkie
Więcej informacji na www.fotofestiwal.com, www.facebook.com/fotofestiwal.lodz
Fotografie podróżnicze opanowały miasto