STRAŻNICY RZEK
Każdy fotograf lubi robić zdjęcia pięknej naturze. Jednak niewielu myśli o tym, jak bardzo niektóre przestrzenie są zanieczyszczone - w tym rzeki. Piękna, czysta rzeka jest może być wspaniałym kadrem, jednak warto pamiętać o tym, że o rzeki trzeba dbać. Zadbajmy zatem, aby rzeki pozostały piękne, pełne życia i naturalne. Z myślą o tym wystartowała kampania edukacyjna towarzysząca programowi WWF Polska „Strażnicy Rzek”, który wspiera Geberit. Program może zmienić sposób myślenia Polaków o rzekach w ich najbliższym otoczeniu.
Niedaleko od naszych domów, zaraz za zakrętem, za pobliską kępą drzew mogą kryją się prawdziwe skarby. Bo polskie rzeki – a o nich tutaj mowa – są klejnotami europejskiej przyrody. Wiele z nich wciąż płynie naturalnymi korytami, daje schronienie licznym roślinom i pożywienie całym populacjom zwierząt. Ale ich ekosystemy są bardzo delikatne i narażone na niszczące działanie człowieka. W ciągu zaledwie 5 ostatnich lat, niepotrzebnymi regulacjami zniszczono w naszym kraju ponad 20 tysięcy kilometrów rzek. Przez ostatnie 45 lat straciliśmy 76% osobników wszystkich gatunków słodkowodnych. Dlatego warto i trzeba chronić rzeki.
O tym dlaczego i jak to robić opowiada Gabi - bohaterka filmów edukacyjnych kampanii edukacyjnej Geberit. Od końca maja na fanpage’u Geberit pojawiają się regularnie filmy, w których Gabi przedstawia program WWF, opowiada o polskich rzekach, oszczędzaniu wody oraz zaprasza do dołączenia do Strażników. Filmy z Gabi obejrzało już kilkaset tysięcy osób. Wielu fanów wzięło też udział w konkursie „W jaki sposób oszczędzasz wodę w domu?”.
Trwają też prace nad uruchomieniem geoportalu i aplikacji mobilnej, które umożliwią monitorowanie stanu ekologicznego rzek oraz roślin i zwierząt żyjących nad nimi. Dzięki tym narzędziom strażnicy rzek, czyli każda osoba która rozumie, że rzeki i ich wody są skarbem niezbędnym dla naszego życia, będą mogli podjąć lokalną interwencję służącą ochronie najbliższego mu odcinka rzeki.
Informacje o programie „Strażnicy Rzek” można znaleźć na stronie www.geberit.p/wwf oraz na profilu Geberit https://www.facebook.com/Geberit.Pol/
.
STRAŻNICY RZEK