CHLUP POD WODĘ
Rekiny, delfiny, rafy koralowe, wieloryby czy wraki. Ponad 4500 zgłoszonych prac nadesłanych przez podwodnych fotografów z 67 krajów. Zakończył się konkurs fotograficzny dla tych, którzy nie boją się wody - Underwater Photography of the Year. Pierwsze miejsce przypadło francuskiemu artyście Gabrielowi Barathieu, który złapał w kadr tańczącą ośmiornicę. Zdjęcie zrobione zostało na Oceanie Indyjskim w pobliżu wyspy Mayotte.
Jak powstało zdjęcie? Fotograf musiał czekać do wiosny, kiedy to głębokość wody w lagunie wynosi 30 cm. Wówczas ośmiornica mogła wypełnić całą kolumnę wody. Praca zrobiona została przy użyciu obiektywu szerokokątnego, dzięki czemu zwierzę wydaje się znacznie większe, niż w rzeczywistości. “Zdjęcie przedstawia chwilę, kiedy ośmiornica polowała. Robi to inaczej niż wszystkie zwierzęta - polując, tańczy, i wykonuje piękne ruchy niczym baletnica. Gabriel zrobił to zdjęcie stojąc w wodzie po kolana. Tak naprawdę podwodna fotografia dostępna jest dla każdego, kto jest w stanie zanurzyć palec w wodzie" - mówi członek jury, Alex Mustard.
Tytuł British Underwater Photographer of the Year 2017 otrzymał natomiast Nick Blake za zdjęcie “Out of Blue”, które zrobione zostało w Meksyku, w jaskini Chac Mool Cenote. By złapać taki kadr, artysta usadowił się w miejscu, gdzie wiązka światła pada symetrycznie na skały. W kategorii Up & Coming Underwater Photographer of the Year 2017 (kategoria dla nowych talentów) zwyciężył Horacio Martinez z Argentyny, który sfotografował pływającego rekina w morzu czerwonym. Tytuł Most Promising British Underwater Photographer 2017 przypadł natomiast Nicholai’owi Georgiou za pracę przedstawiającą pływające orki w zimowych, norweskich wodach.
Underwater Photography of the Year to konkurs mający na celu promocję i ukazanie piękna podwodnego świata. Mórz, oceanów, rzek, jezior, a nawet basenów. Pierwszym utytułowanym podwodnym fotografem roku był brytyjczyk Phil Smith w 1965 roku. Obecnie konkurs podzielony jest na 10 kategorii, m.in. wraki, makro, zachowania czy portret.
.
CHLUP POD WODĘ