28-02-2017

NAWA 

Stanie w miejscu niezwykłym, tajemniczym i dzikim. Wyspa Daliowa – najmniejsza z kilkunastu wysp Wrocławia, położona jest w pierwotnym nurcie rzeki, otoczona bujną przyrodą i jednocześnie zabytkowymi budynkami. To właśnie tam podziwiać będzie można rzeźbę Oskara Zięty - NAWĘ. Będzie ona częścią obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016, których hasłem przewodnim są „metamorfozy kultury” – przemiany zachodzące w obszarze kultury, wspólnoty i samego miasta.

Silną inspiracją dla Oskara Zięty jest bionika. To nauka pozwalająca wymyślać rozwiązania techniczne naśladujące działania żywych organizmów. Poszukiwania formalne doprowadziły artystę do stworzenia konstrukcji z połączonych ze sobą łuków o bionicznych kształtach. Dzieło z jednej strony nawiązuje do otaczającej przyrody, z drugiej dobrze współgra z okolicznymi zabudowaniami.  Mimo artystycznego charakteru, będzie pełniła też funkcje społeczne w przestrzeni publicznej. W procesie jej projektowania równie ważne, co estetyka, było badanie społecznego oddziaływania. Zastanawiano się jak NAWA wpisuje się w otoczenie i jak będzie działać na odbiorców – zarówno mijających ją z zewnątrz, jak i przechodzących pod nią. Rzeźba nie naruszy dzikiego charakteru wyspy, a nawet wzmocni obecność przyrody. Polerowana powierzchnia ze stali będzie odbijać okoliczną zieleń, przepływającą rzekę i zabytkową architekturę. W zależności od pogody i pory dnia, obiekt będzie wyglądało za każdym razem inaczej.


 

Działając na styku sztuki, projektowania i nauki, Oskar Zięta wykracza poza tradycyjną definicję artysty. Jego rzeźbienie polega na tworzeniu formy za pomocą komputera i manipulacji cyfrowych. Wizja stalowej konstrukcji musiała zostać przetłumaczona na język cyfrowy, co pozwoliło też obliczyć wytrzymałość poszczególnych elementów.  

Rzeźba opiera się na konstrukcji z łuków. Z perspektywy architekta, łuk to struktura idealna, wykorzystywana zarówno w antycznych jak w gotyckich budowlach. Stworzenie łuku było ogromnym przełomem w światowej architekturze i pozwoliło na budowanie strzelistych konstrukcji. W NAWIE wykorzystano łuki zarówno jako elementy konstrukcyjne, jak i artystyczne.

NAWĘ, po raz pierwszy publicznie można oglądać na wystawie “Rzeźbiarz 4.0” w Narodowym Forum Muzyki, która poświęcona jest pracom Oskara Zięty. Podczas wydarzenia obejrzeć będzie można rzeźby, prototypy oraz makiety obiektów wielkoskalowych, które oparte są na technologii FiDU, która daje możliwość tworzenia ze stali niezwykłych obiektów przestrzennych. Wystawa potrwa do 31 maja.

 

.


 

NAWA 

zobacz inne

  • WAKACJE W DOMU

  • PORCELANOWE PIĘKNO

  • OKO HOUSE

  • SŁOŃCE ZA PRZEWODNIKA