20-01-2017

AZJA W DOMU

Zainspirowane tradycjami projektowania z Azji Południowo-Wschodniej, wszystkie ręcznie wykonane i powstałe z naturalnych surowców. W tej kolekcji chodzi o to, by się zrelaksować i dobrze bawić. Chodzi o spontaniczność, poczucie bliskości i delikatne naginanie zasad.

Nad kolekcją pracował zespół międzynarodowych projektantów wywodzących się z odmiennych środowisk, o różnych specjalnościach. Pięć twórczych umysłów – projektantów, którzy rozwijali i dzielili się pomysłami wokół wspólnego tematu. W skład zespołu weszli: Piet Hein Eek, Nike Karlsson, Iina Vuorivirta oraz Paulin Machado. Produkty z kolekcji zostały wykonane z rattanu, bambusa, hiacynta wodnego, trawy morskiej lub bawełny. By stworzyć tą serię, projektanci zanurzyli się w świat tradycyjnego wietnamskiego i indonezyjskiego rękodzieła. Odrzucili nowoczesne, zmechanizowane procesy produkcyjne na rzecz bardziej organicznego sposobu pracy.


Również tkaniny Jassa nadają całej kolekcji intensywny smak i charakter. Skąd wzięły się te wszystkie niezwykłe pomysły? Projektantka tekstyliów, Paulin Machado, zainspirowała się indonezyjskim sposobem mieszania wzorów i kolorów. „Sposób, w jaki tworzone są wzory, w dużym stopniu przypomina technikę batiku lub ikat. Mamy tu mnóstwo konkurujących ze sobą kolorów: żółty i różowy, niebieski i zielony. Na początku zastanawiasz się, czy one w ogóle mogą ze sobą współgrać!” śmieje się Paulin. „Ale koniec końców, wszystko pięknie się komponuje!” „Kolekcja stanowi fuzję wielu elementów – nie tylko kolorów i wzorów. Łączy nowoczesne wzornictwo z naturalnymi materiałami i metodami typowymi dla tradycyjnego rzemiosła. Rezultatem jest beztroska kolekcja tkanin i mebli, które są zabawne oraz niepowtarzalne, a jednocześnie na swój sposób znajome”. — Dyrektor Kreatywny Karin Gustavsson

Żartobliwe podejście projektantów jest widoczne w efekcie końcowym: to lekka i radosna kolekcja tekstyliów, mebli rattanowych o uroczych krzywiznach oraz świetnych akcesoriów. Stylistycznie serię tworzą naturalne materiały, produkty wykonane ręcznie i pełne życia wzorzyste tekstylia, które nadają całej kolekcji upalny, letni charakter. Wszystkie produkty są w 100% wykonane ręcznie z naturalnych włókien. Długie godziny pracy poświęcono na gięcie i wyplatanie materiałów, by zrozumieć, jak je połączyć, praktycznie bez użycia gwoździ czy kleju.

http://www.ikea.com/

 

 

.

AZJA W DOMU

zobacz inne

  • WAKACJE W DOMU

  • PORCELANOWE PIĘKNO

  • OKO HOUSE

  • SŁOŃCE ZA PRZEWODNIKA