Katarzyna Paskuda
26-07-2018

JURATA JEST KOBIETĄ - OTWARCIE WYSTAWY


23 kobiety, 23 historie, 8 dni, jedna miejscowość i jedna autorka Katarzyna Paskuda. 17 lipca w Juracie odbyło się otwarcie wystawy przepięknych fotografii autorstwa Katarzyny Paskudy, zatytułowanej “Jurata jest Kobietą”, która jest hołdem oddanym dojrzałej kobiecości. W wydarzeniu udział wzięli m.in. burmistrz Jastarni - Tyberiusz Narkowicz,  dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni - Marta Balicka, kierownik portu Jastarni - Mirosław Mońko, autorka wystawy - Katarzyna Paskuda, a także bohaterki wystawy wraz z rodzinami.

Autorka wystawy, która od 2004 roku mieszka w Juracie w każde wakacje, czuje się z tym miejscem i jego mieszkańcami związana emocjonalnie. Stworzyła projekt, który połączył jej pasję do fotografii i zachwyt nad tym miejscem z energią mieszkańców Juraty i ich miłością do niej. Autorka wystawy pragnie pokazać, iż wiek nie jest wyznacznikiem piękna, a uroda wcale nie przemija wraz z upływającym czasem.

“Kiedy o pomyśle na ten projekt opowiadałam znajomym, początkowo dziwili się, dlaczego chcę podjąć się pokazania kobiet, które pewnie wolałyby zapomnieć o swoich zmarszczkach i siwych włosach, a nie eksponować je i wystawiać na widok publiczny. Kiedy słyszałam takie komentarze, tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że warto. Że muszę poruszyć temat przemijania, starzenia się, zmian, jakie zachodzą w kobiecym ciele. Szczególnie poruszające wydawało mi się to w miejscu, w którym kult ciała jest szczególnie istotny – latem na plaży. Temat we mnie dojrzewał tym bardziej, że od dłuższego czasu nie zajmowałam się fotografią autorską – poświęciłam się komercyjnym zleceniom w których uroda i młodość są podstawą. Po okresie intensywnej pracy dla kolorowych magazynów i na zlecenie różnych marek m.in. modowych, zatęskniłam za człowiekiem „z krwi i kości” – z wszystkimi jego niedoskonałościami. Połączenie dojrzałego ciała, kobiecości, morza i plaży nasunęło mi się w naturalny sposób – uwielbiam kobiety w fotografii, kocham morze i Juratę i nie stronię od wyzwań. Czego obawiałam się najbardziej? W Juracie mieszkam tylko w wakacje, dla jej mieszkańców jestem „przyjezdna”, bałam się więc, że mnie odrzucą. A chciałam, żeby ten projekt był tak mój, jak i ich – nasz wspólny. Czy moje obawy znalazły pokrycie w rzeczywistości? Absolutnie nie! Wszystkie panie, które zgodziły się na współpracę, były otwarte, ciekawe efektów naszej kooperacji i... nie chciały, żebym poprawiała ich urodę. (śmiech) A o to mi chodziło. Chciałam, żeby panie na moich fotografiach były naturalne, prawdziwe, osadzone w swojej codzienności.” - mówi Katarzyna Paskuda.

 

Katarzyna Paskuda, Mirosław Mońko, Tyberiusz Narkowicz
Marta Balicka, Tyberiusz Narkowicz, Katarzyna Paskuda

Bohaterki wystawy po raz pierwszy wzięły udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej oraz udzieliły rozmowy autorce na temat życia codziennego w kurorcie. Na cały okres wakacyjny molo w Juracie przeistoczy się w piękną plenerową galerię prezentującą fotografie Katarzyny Paskudy, na których widnieć będą dojrzałe kobiety z Juraty w przepięknych ujęciach. Na sześciu wysokich konstrukcjach podziwiać będzie można wspaniałe zdjęcia przedstawiające juratczanki w wieku od ok. 50 do ponad 90 lat, które z wielką przyjemnością pozowały przed obiektywem Pani fotograf.

O autorce:
Katarzyna Paskuda - Fotograf. Aktorka. Redaktor naczelna magazynu Gentleman, redaktor prowadząca magazynu Photo Culture, przeznaczonego dla ludzi ceniących piękno, sztukę, dla miłośników fotografii. Pomysłodawca i autorka kalendarzy Szlachetna Kobieta. Inicjatorka wielu autorskich projektów, licznych wystaw m.in. na Stadionie Narodowym czy molo w Juracie. Absolwentka wydziału aktorskiego i fotograficznego Warszawskiej Szkoły Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy. Katarzyna Paskuda jest cenionym fotografem, często zapraszanym do wsparcia swoim wizerunkiem kulturalnych wydarzeń związanych ze sztuką, fotografią oraz konkursami piękności. Wraz z Photo Culture była partnerem strategicznym międzynarodowych targów sztuki IAF Warsaw 2016 organizowanych na stadionie PGE Narodowy.

Organizatorem wystawy jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni. 

Patronat medialny nad wystawą objęli: Magazyn Gentleman, Photoculture.pl, Home & Market, Law Business Quality, Artinfo.pl oraz Imperium Kobiet

Wystawa “Jurata jest Kobietą” autorstwa Katarzyny Paskudy
Data: 17 lipca - 31 sierpnia 2018 r.
Miejsce: Molo w Juracie

Wstęp na wystawę jest bezpłatny
KATARZYNA PASKUDA

 

JURATA JEST KOBIETĄ - OTWARCIE WYSTAWY


Mirosław Mońko

zobacz inne

  • ZDJĘCIE NA TALERZU. KONKURS

  • NAUKA ZBLIŻEŃ

  • NATIONAL AWARDS - LAUREACI

  • 50 WPŁYWOWYCH KOBIET SUKCESU