© Frederik Buyckx, Belgium, Shortlist, ZEISS Photography Award
24-04-2017

ISTOTA PATRZENIA

„Z nadejściem zimy, gdy w krajobrazie zaczynają dominować śnieg i lód, a ludzie i zwierzęta muszą mierzyć się ze skrajnymi warunkami pogodowymi, natura ulega szczególnemu przeobrażeniu” - mówi Frederik Buyckxa, autor serii “Without”, która zwyciężyła w prestiżowym konkursie Sony Photography Awards. Zdjęcia powstały na Bałkanach, w Skandynawii i centralnej Azji, z dala od głównych ośrodków, w miejscach, gdzie ludzie często żyją w izolacji i bliskim kontakcie z naturą.  

Jury, dokonując trudnego wyboru najlepszej serii zdjęć, doceniło piękno i rozmach cyklu Buyckxa zatytułowanego „Whiteout” oraz wysiłek włożony w jego przygotowanie.  “Wybrałam cykl zdjęć krajobrazowych, byśmy mogli powrócić do istoty patrzenia na fotografię — mówi przewodnicząca jury Zelda Cheatle o motywach wyboru pracy Frederika Buyckxa spośród dziesięciu cykli, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach profesjonalnych. — Krajobraz jest często ignorowany, a przecież zajmuje centralne miejsce w naszej egzystencji. Tu widzimy piękne obrazy autorstwa doświadczonego fotografa, które będą cieszyć oko. Mam nadzieję, że ta nagroda zachęci znacznie więcej fotografów do robienia zdjęć, które nie są prostym przedstawieniem strasznej strony życia w tych niespokojnych czasach, lecz ukazują także przyjemności i uroki obecne w każdym bez wyjątku środowisku”.

 

© Frederik Buyckx, Belgium, Shortlist, Professional, Landscape, 2017 Sony World Photography Awards
© Frederik Buyckx, Belgium, Shortlist, ZEISS Photography Award

Buyckx został ogłoszony fotografem roku i otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 USD podczas ceremonii wręczenia nagród w Londynie, na którą przybyli specjaliści z branży z całego świata. W czasie tej samej uroczystości ujawniono także zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych oraz całego konkursu otwartego, młodzieżowego i studenckiego.

"W tej edycji jestem szczególnie dumny z wyboru fotografa roku — komentuje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. — Sądzę, że w wielu przypadkach łatwo jest szokować, za to niezwykle trudno bywa utrwalić wyrafinowaną elegancję, która ma w sobie tyle piękna, że ukazuje fotografię jako środek przekazu w najlepszym świetle".

Wszyscy zwycięzcy otrzymali w nagrodę zaproszenie do udziału w ceremonii wręczenia nagród, bilety lotnicze do Londynu oraz najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony.

Na konkurs Sony World Photography Awards 2017, będący największą na świecie imprezą tego typu, napłynęło ponad 227 000 zgłoszeń ze 183 krajów. Wystawa prac zwycięzców i finalistów, jak również rzadko pokazywanych zdjęć brytyjskiego fotografika Martina Parra, laureata nagrody za wybitny wkład w fotografię, odbędzie się w Somerset House w Londynie w dniach 21 kwietnia - 7 maja.

 

.

 

 

ISTOTA PATRZENIA

© Frederik Buyckx, Belgium, Shortlist, Professional, Landscape, 2017 Sony World Photography Awards
 • © Dongni - China, Shortlist, Professional, Architecture, 2017 Sony World Photography Awards
 • © Tasneem Alsultan, Saudi Arabia, Shortlist, Professional, Contemporary Issues, 2017 Sony World Photography Awards
 • © Alessio Romenzi, Italy, Shortlist, Professional, Current Affairs & News, 2017 Sony World Photography Awards
 • © Sandra Hoyn, Germany, Shortlist, Professional, Daily Life, 2017 Sony World Photography Awards
 • © Yuan Peng, China, Shortlist , Professional, Sport, 2017 Sony World Photography Awards
 • © Will Burrard-Lucas, United Kingdom, Shortlist, Professional, Natural World, 2017 Sony World Photography Awards
 • © Henry Agudelo, Colombia, Shortlist, Professional, Still Life (professional), 2017 Sony World Photography Awards
 • © George Mayer, Russian Federation, Shortlist, Professional, Portraiture (professional), 2017 Sony World Photography Awards

zobacz inne

 • ZDJĘCIE NA TALERZU. KONKURS

 • NAUKA ZBLIŻEŃ

 • NATIONAL AWARDS - LAUREACI

 • 50 WPŁYWOWYCH KOBIET SUKCESU