Fot. Piotr Zbierski
14-12-2016

Must be photo events

Podróż do źródeł natury, wspólnej tradycji symboli czy kodów kulturowych, fotograficzno - reporterska opowieść o życiu po końcu wszystkiego, spotkanie z legendą polskiej fotografii powojennej. To wszystko w tym tygodniu. Warto się wybrać.

Piotr Zbierski, Push the Sky Away

Push the Sky Away to tryptyk zamknięty w formie książki i wystawy, obejmujący najnowszy projekt Piotra Zbierskiego – Stones were lost from the base oraz jego wcześniejsze cykle – Dream of White Elephants i Love has to be reinvented. Nad całością autor pracował dziewięć lat. W twórczości Zbierskiego poszczególne cykle zazębiają się, będąc w istocie okresami pracy artysty. Fotografie Piotra Zbierskiego prezentowane podczas wystawy nie opowiadają o świecie, a bardziej o jego strukturze. Jak antropolog autor odnosi się do korzeni, do tego co było przed obrazem. Cykl Stones were lost from the base, to przeprawa przez wieki w poszukiwaniu esencji i wspólnego łącznika ludzkich emocji. Zbierski poszukuje tego co stałe i niezmienne, formuły i trzonu, tego czym jest gatunek ludzki i ludzka wyobraźnia w konfrontacji z naturą. Próbuje w ten sposób ograniczyć informacje w zdjęciach do niezbędnego minimum: pozostawić to co trwałe, zacierając "chwilowe" stany rzeczy. Książka Push the Sky Away, wydana przez wydawnictwo PWSFTviT, której premiera odbędzie się podczas otwarcia wystawy to pierwsza tak obszerna publikacja fotografa.

Leica 6x7 Gallery Warszawa, Mysia 3, 2 piętro
16.12.2016 – 29.01.2017
Wernisaż: 15.12.2016, godz. 19:00


Fot. Wojciech Plewiński
Fot. Piotr Zbierski

Spotkanie z Wojciechem Plewińskim

Fundacja Sztuk Wizualnych podjęła się opracowania innej, mniej znanej części dorobku artysty: fotografii reporterskiej, stanowiącej unikalne świadectwo rzeczywistości powojennej. Owocem dwuletniego przedsięwzięcia będzie platforma internetowa zawierająca ponad 2 tysiące w znacznej mierze niepublikowanych zdjęć (2016) oraz wystawa najważniejszych cykli reporterskich Plewińskiego (2017). Premiera portalu z udziałem artysty odbędzie się w piątek 16 grudnia 2016. Na platformę wojciechplewinski.com złożą się dwie warstwy. Pierwsza to ponad 2 tysiące zdjęć stanowiących cyfrowe archiwum fotografa. To bogaty wybór, pozwalający na zapoznanie się z najlepszymi zdjęciami z całej jego sześćdziesięcioletniej kariery. Druga warstwa to wirtualna galeria: dwanaście cykli z lat 1957–2003 wybranych przez kuratora projektu.

 

Spotkanie: Michał Łuczak i Filip Springer

Świat zaczął się rozpadać 7 grudnia 1988 roku o godzinie 11.41.
514 tysięcy ludzi straciło domy, 33 tysiące zostało rannych, 25 tysięcy zginęło, 917 budynków publicznych uległo zniszczeniu. Trzęsienie ziemi jakie tego dnia nawiedziło Armenię dotknęło 40 procent powierzchni kraju. 342 wioski, 21 miast, 170 fabryk. Wstrząs miał 7 stopni w skali Richtera. Wszystko to trwało czterdzieści siedem sekund. Najbardziej dotkniętym tragedią miastem był Spitak - ocalał tu jeden budynek. To właśnie o mieście Spitak opowiedzą niedzielni goście Leica 6x7 Gallery Warszawa.

Spotkanie autorskie z Michałem Łuczakiem i Filipem Springerem
Leica 6x7 Gallery Warszawa,18 grudnia, godz.17:00


.


Must be photo events

Fot. Wojciech Plewiński
  • Fot. Piotr Zbierski
  • Fot. Piotr Zbierski

zobacz inne

  • ZDJĘCIE NA TALERZU. KONKURS

  • NAUKA ZBLIŻEŃ

  • NATIONAL AWARDS - LAUREACI

  • 50 WPŁYWOWYCH KOBIET SUKCESU