04-07-2019

ANIMAL EYE AF

Serwisy społecznościowe to istny raj dla miłośników kotów i psów: chyba nigdzie w Internecie nie ma tylu słodkich zdjęć zwierząt. W 2019 r. najlepszym miejscem do publikowania zdjęć ulubionych zwierzaków stał się Instagram. Liczba wpisów z hasztagami #dogsofinstagram i #catsofinstagram przekracza już 250 milionów — nie jest więc łatwo wybić się z tłumu. Pomocą może się okazać nowa technologia Animal Eye AF firmy Sony, pozwalająca robić idealnie ostre zdjęcia zwierząt. 

Z okazji wprowadzenia technologii Animal Eye AF w aparatach α6400, α7III i α7RIII firma Sony ogłosiła listę pięciu spośród najliczniej obserwowanych domowych pupili z Wielkiej Brytanii. Znalazły się niej uśmiechnięty samojed, czarny szpic miniaturowy i para podróżujących golden retrieverów.

Pięcioro spośród najliczniej obserwowanych domowych czworonogów z Europy: @mayapolarbear (pies), @zulathepom (pies), 3.@milperthusky (pies), @lozoodisaschina (kot), @kittyetlola (pies). Dołączyły do nich gwiazdy Instagramu: Dolly Pawton (@dolly_pawton) i Dante Duke (@danteduke_thecat). Tak powstał poradnik dla osób, które chcą robić idealne zdjęcia swoim wschodzącym gwiazdom Instagramu.

Poradnik Sony omawia różne zagadnienia, od doboru właściwego tła po uczenie psiska pozowania. W jego opracowaniu uczestniczyli zawodowy fotograf zwierząt domowych Gerrard Gethings oraz zwierzaki-influencerzy: Dolly Pawton i Dante. — Zwierzęta fotografuje się zupełnie inaczej niż ludzi — mówi portrecista zwierząt Gerrard Gethings. — Trzeba stworzyć spokojne, ciche środowisko zapewniające kontrolę nad maksymalną ilością elementów. Sztuka polega na tym, by przyciągnąć uwagę zwierzęcia i utrzymać ją przez czas potrzebny do wykonania zdjęcia Po skomponowaniu ujęcia często mamy zaledwie moment na wykonanie fotografii, dlatego ważne jest użycie odpowiedniego aparatu. Wszystkie zaprezentowane dziś zdjęcia zostały zrobione aparatami Sony z technologią Animal Eye AF. Ostrość to element o pierwszorzędnym znaczeniu, a technologia ta automatycznie śledzi oczy zwierzęcia i utrzymuje na nich ostrość. Dzięki temu mogę skupić się na uzyskaniu idealnego obrazu. — Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jaką pozę lubi przyjmować nasz zwierzak — mówią Stella i Lucy (opiekunki Dolly Pawton). — Zauważyłyśmy, że mała Dolly uwielbia opierać się na stole i dlatego taka poza stała się jej znakiem rozpoznawczym. Podczas zdjęć używamy jej ulubionej piszczącej zabawki, którą ma od lat. Dolly wpatruje się w nią bez względu na to, co dzieje się wokół. Nie wiemy, co zrobiłybyśmy bez tej zabawki.

Kluczem jest utrzymanie zainteresowania pupila. My wykazujemy przy tym autentyczną kreatywność i czasem wydajemy najróżniejsze dźwięki, przez co niektórzy przechodnie jakoś dziwnie na nas patrzą. A na koniec Dolly zawsze dostaje swoje ulubione smakołyki. — Kot musi przede wszystkim dobrze się czuć — mówi Karen Duque opiekująca się Dantem. — Dante jest typem luzaka, ale gdy przygotowujemy jego nowe zdjęcie, zawsze dajemy mu czas na oswojenie się z otoczeniem. On wtedy chodzi, ociera się o rekwizyty, obwąchuje — aż wreszcie jest gotowy do sesji!

Stella i Lucy (opiekunki Dolly Pawton) podpowiadają natomiast, co może pomóc w wylansowaniu czworonoga:

1. Ukazanie niepowtarzalnej osobowości. Słodki, hardy, głupiutki, śmiały... Każdy zwierzak jest inny. Chodzi o to, żeby opowiedzieć na zdjęciu, co wyróżnia go spośród tysięcy innych czworonogów. Dolly nie jest obojętna na modę i uwielbia aktywność — wszystkie jej zdjęcia obracają się wokół tych dwóch motywów.

2. Stroje. Ważnym elementem jest rozpoznawalny, zwracający uwagę wygląd. Mogą się na niego składać wymyślne ubranka, stylowe akcesoria czy motywy związane z różnymi świętami (na podorędziu dobrze jest więc mieć dynię albo czapkę Mikołaja). W końcu każdy lubi czasem zmienić kostium... Nie należy jednak na siłę kreować stylu — liczy się autentyzm, pokazanie prawdziwego oblicza zwierzaka.

3. Inscenizacja. Instagram to platforma, na której główną rolę odgrywa aspekt wizualny. Trzeba więc stworzyć coś, co przyciągnie wzrok — i powstrzyma zamiar dalszego przewijania obrazów. Rekwizyty, tła, dobre oświetlenie, idealna ostrość... Bez tego nie da się ukazać charakteru pupila i uzyskać ciekawego obrazu. Można sobie wyobrazić najróżniejsze scenerie: śniadanie w kawiarni, drinka przy barze, spacer po plaży czy relaks na kanapie. Ważne, żeby tło wprowadzało jakiś nowy element, a zarazem wpisywało się w osobowość bohatera fotografii.

 

4. Poza. Perspektywa zdjęcia powinna być dobrana do osobowości czworonoga i podkreślać charakterystyczne cechy jego wyglądu. Dobra znajomość zwierzęcia ułatwi pokazanie go od najlepszej strony, którą może być majestatyczna, emanująca spokojem postawa lub drapanie po brzuchu znamionujące naturę pieszczocha. A z całą pewnością przydadzą się smakołyki!

5. Jakość i jeszcze raz jakość. Do uzyskania ostrego obrazu, idealnie ukazującego olśniewającą osobowość i wygląd pupila, potrzebny jest najlepszy sprzęt. Nowa funkcja Animal Eye AF w aparatach Sony pomoże uwydatnić mniej rzucające się w oczy szczegóły i ożywić je na ekranie. Mówi się, że oczy to lustro duszy. Najnowsze rozwiązanie Sony pozwala dokładnie utrwalać na zdjęciach „szczenięce oczy”, od których trudno oderwać wzrok.

6. Opis zdjęcia. To kolejny element, który pomaga wyeksponować osobowość zwierzaka i pozwala oglądającym wniknąć w jego myśli. Dobrze sprawdzają się teksty dowcipne, śmieszne i sarkastyczne, choć oczywiście nie jest to reguła uniwersalna. Zamieszczenie popularnych hasztagów nada wpisom odpowiednią widoczność.

7. Konsekwencja. Niezmienny ton i wydźwięk obrazów i tekstów zapewni wpisom rozpoznawalność i indywidualny charakter. Ważne jest też częste i regularne publikowanie nowych wpisów: pomaga to utrzymać zainteresowanie obserwujących. 

— Coraz więcej osób fotografuje swoje domowe zwierzaki i publikuje ich zdjęcia w mediach społecznościowych — mówi Pierrick Masson, menedżer kategorii aparatów z wymiennymi obiektywami w Sony Europe. — W rezultacie coraz bardziej potrzebne są aparaty pozwalające robić dobre, szczegółowe zdjęcia tego rodzaju. Nowa technologia Sony Animal Eye AF w aparatach α6400, α7III i α7RIII pozwala skoncentrować się na zachowaniu pupila i kompozycji ujęcia, bo o całą resztę troszczy się sam aparat. Dziś pozostaje po prostu wymyślić, przygotować i wykonać zdjęcie godne nagrody.

Na profilu Sony w serwisie Instagram trwa konkurs na najlepszy portret zwierzęcia. Mogą w nim wziąć udział użytkownicy aparatów Sony α, a nagrodą dla zwycięzcy będzie aparat bezlusterkowy Sony α7RIII. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 19 lipca 2019 r. Więcej informacji podano pod adresem https://s-digitalimaging.com/ILC-animal/pl/

Technologia Sony Animal Eye AF

Technologia Sony Animal Eye AF, dostępna w aparatach Sony α7III, α7RIII i α6400, pozwala wykonywać idealnie ostre zdjęcia zwierząt.

Wykorzystany w niej zaawansowany, oparty na sztucznej inteligencji system Sony ustawia ostrość na oczy w czasie rzeczywistym. Dzięki nowym, ulepszonym algorytmom możliwe jest rozpoznawanie nie tylko oczu ludzi, lecz i zwierząt. Pozwala to szybko, automatycznie i dokładnie wykrywać i śledzić oczy różnych zwierząt.

Aby włączyć funkcję rozpoznawania oczu zwierząt, należy zmienić w menu ustawienie „Wykrywanie obiektu” na „Zwierzę”. Później wystarczy wcisnąć do połowy spust migawki — lub nacisnąć przycisk z przypisaną odpowiednią funkcją — a aparat będzie automatycznie wykrywał oczy obiektu i ustawiał na nie ostrość.

 

.

 

ANIMAL EYE AF

zobacz inne

  • SUPERTELEOBIEKTYW

  • NOWY SONY   RX0 II

  • SKRĘCIMY COŚ?